skauti bez lilie cover 01

Českobrodská skautská střediska a ICM Český Brod Vás tímto srdečně zvou na promítání dokumentárního filmu Skauti bez lilie.

Promítání se uskuteční v Kulturním domě (bývalém kině) Svět, a to ve čtvrtek 8.června od 18:30 hodin. Po promítání budeme volně pokračovat besedou s pamětníky tehdejší nelehké doby. Na pódiu se sejdou bratr Dědeček, vůdce střediska Ing. Ládi Nováka Šéf, vůdce střediska Psohlavci Pepíček Ležal, a další.

Součástí projekce bude i putovní výstava Zkušenost totality a výstava fotografií českobrodského skautingu. 

Vstupné dobrovolné.

 

Anotace filmu:

Filmový dokument Skauti bez lilie vznikl ve spolupráci Skautského institutu a organizace Post Bellum a pojednává o tzv.třetím období skautské ilegality, tedy o období od roku 1970 až do sametové revoluce v roce 1989.

Skautské hnutí stálo před těžkým dilematem, co dál.

Před kamerou stanulo celkem 8 skautských vedoucích, kteří dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a dle svých možností řešili situaci různými cestami. Rozpustit skautský oddíl, vychovávat dál děti a mládež pod hlavičkou jiné organizace, byť v duchu skautských ideálů, nebo vstoupit s oddílem do ilegality? A kde je vlastně ta hranice, kdy skautský oddíl přestává být oddílem skautským? Je možné tak dlouho udržet při životě skautské myšlenky, když jsou vlastně oficiálně zakázány? A existuje vůbec nějaké objektivně správné řešení?

Odpověď na tyto i další otázky už si musí najít divák sám. Dokument nabízí pohled na toto těžké období z několika stran, z nichž žádná není špatná, ani ta jediná správná.

Přijďte si s námi a především s bývalými i stávajícími skautskými vedoucími, kteří tuto dobu zažili, popovídat, jaké to vlastně bylo tehdy v Českém Brodě.

 

Těšíme se na Vás.

Více o filmu naleznete na www.skautskyinstitut.cz/film/

V případě dotazů se obracejte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel.č. 739686681.