Team skautekV sobotu 20. dubna se českobrodští skauti a skautky obou českobrodských středisek zúčastnili Svojsíkova závodu, který se konal v Kolíně.

Svojsíkův závod pro skauty a skautky se koná jednou za dva roky. Soutěží v něm družiny - týmy kluků a holek čítající 4 - 8 členů ve věku 11 - 16 let. Soutěží se ve znalostech a dovednostech, které by měl zvládat nejen každý skaut a skautka, ale každá správná holka a správný kluk. Disciplíny se každý rok trochu obměňují a závodníci neznají předem jejich přesný obsah, pouze tematické zaměření - stejně jako v životě. Musí být tedy připraveni prakticky na cokoliv. Letos na soutěžící čekaly mimo jiné úkoly ze zdravovědy a první pomoci, umění vyhledat si spojení veřejnou dopravou, zvládnutí správného roztřídění odpadů, překonání lanové překážky a jako bonus úkol uvázat si kravatu. Závodní trať je v terénu dlouhá několik kilometrů a závodníci si na ní sami určují postup mezi jednotlivými disciplínami, přičemž si úkoly musí správně rozvrhnout, aby dorazili do cíle v přesně stanovený čas. Do závodu vyslalo středisko Ing. Ládi Nováka 2 družiny skautů - Modrý pramen a Zelený porost - a dvě družiny dívek  - Berušky a Wombatky; středisko Psohlavci pak chlapeckou družinu Kamzíků a dívčí družinu Lasiček.

V konkurenci hlídek z celého okresu Kolín se naši skauti ze střediska Ing. Ládi Nováka umístili na 3. a 6. místě, skauti z Psohlavců pak na 7. místě z celkem 13 hlídek, skautky ze střediska Ing. Ládi Nováka obsadily 4. a 11. místo a skautky od Psohlavců 3. místo z celkem 12 dívčích hlídek. Celkem 3 českobrodské hlídky pak postoupily do krajského kola Svojsíkova závodu, které se uskuteční na začátku června na Mělnicku a bude pravděpodobně probíhat jako vícedenní závod s noclehem v přírodě.

Všechny zaujaly zejména netradiční a neotřelé pokřiky našich družin (a to, že aspoň jeden z nich vymýšlel Forrest, tím si můžete být jistí):

Družina Zelený porost („Jsme Zelený porosti, zasejeme semena a bude nás dosti“ ...):

Honza J., Forrest, Brouk, Šimon, Pakůň a Pták

 

Družina Modrý pramen („My jsme Modrý pramen, jsme tvrdý jak kámen“...):

Jáchym, Matěj, Honza, Kuba N., Gorila, Kuba S.

 

Družina Wombatky:

Anička, Jana, Kája W., Kája M., Mája

 

Družina Berušky:

Kiki, Vanďa, Terka, Markéta