Na louce, na které máme každý rok cíl POPOLESu a často do okolí chodíme na výpravy, se nám vyskytla skládka… A protože víme, že když je někde nějaký zárodek skládky, tak se rychle rozrůstá, rozhodli jsme se to tam rychle vyčistit. Dohodli jsme se s městem Český Brod (resp. městskými lesy) a mohli jsme vyrazit. Bylo nás 7, na místě nám ještě ochotně pomohli čundráci, kteří na tábořišti vedle zrovna přespávali. Plný vozík za auto jsme vyložili v Brodě a doufejme, že tam zase dlouho nic nebude…

Byla hezká, skoro jarní, sobota a naši skautíci vyrazili na pozvání Lumíra podívat se do Kutné Hory. Ne však na známé kulturní památky (ty známe z tábora snad všichni), ale jen tak se podívat na hezkou přírodu.

Kolem půl desáté vystupují kluci z vlaku, kde je čekám já - Lumír - a vyrážíme vzhůru na kopec Kaňk. Cestou se zastavujeme u přírodní památky Na vrších (mj. i vzácné naleziště žraločích zubů). Tady se jsou skauti rozděleni na dva teamy, každá družina dostává svůj provázek (cca 5 m dlouhý) a začínáme se sérií her. Tou první je závod s provázky mezi nohama. Vypečená hra o taktice a týmové spolupráci... Vyhrává družina mladších s Mokem (starší nejen že nespolupracovali, ale ještě si, ačkoliv běželi až druzí, spletli cestu).

Číst dál: Výprava skautů do Kutné Hory a okolí 13. ledna 2007

Herní den jsme započali v 9:00 ráno. Jak děti, tak i my (vedoucí) jsme přinesli spoustu známý i neznámých her. Například zástupce vedoucího oddílu Berlin si nemohl nedovolit přinést již tradiční hru Maršál a špión, kterou jsme již před pár lety úspěšně aplikovali na hru, kterou je možno hrát i v lese jako honičku dvou družstev. Samozřejmě i děti byly dobře vybaveny. Například Jáchym Novák přinesl hru Carcasone, kterou mě ihned naučil a já chvíli poté zapomněl pravidla.

Číst dál: Herní den vlčat 2. února 2007

Účastnilo se 9 dětí (Lišák, Tomáš Bedrník, Jáchym, Jirka Polák, Matěj Žáček, Radek a Pája Mouchovi, Honza Málek a Jonáš) a 2 z vedení vlčat (já – Berlin a Dave). V pátek, již za tmy, jsme se místní lokálkou dokodrcali do Holic, dále nevíme kam, nevíme kudy (mám ale číslo na Mafiána, který šéfuje oné klubovně, zhruba za 20minut zjišťuji, že je to kluk mladší než já.....). Za tmy a po asi 3km se dostáváme na místo našeho pobytu. Klubovna pěká a hlavně dobře zařízená. Celý náš další pobyt ovlivnilo počasí, které nám teda opravdu nepřálo.

Číst dál: Výprava vlčat do Holic u Pardubic 16. března 2007

Nakonec jsem tam jel já (Berlin) co by vedení a příjemný počet 4 dětí – Honza Jelínek, Vojta Kosina, Matěj Žáček a Šimon Procházka. Nejvíce bylo našlápnuto, když vystupovala stará garda a jejich velice početná hudební skupina. Nejspíš proto, že to bylo hned zpočátku. Zaznělo pár songů, které se dají slýchávat u táborových ohňů a hnedle se měnilo pódium v Albert Hall (nebo co...) a předávaly se Oscary za 3 nominované filmy (zajímavé, ale děcka radši limonádu zdarma).

Číst dál: Skautská akademie v Kolíně 25. března 2007

Na úvod začnu hned pozitivně: letošní Vpřed se doopravdy povedl, bez ohledu na to, kdo se jak umístil (i když tedy můj tým se umístil doopravdy hezky… ). Letos bylo totiž krásné počasí (kolem 20 stupňů, sluníčko), oproti loňsku o hodně kratší a jednodušší. Škoda jen závěru, který se letos nepovedl..

Číst dál: Akce Vpřed 16. - 22. dubna 2007 (Krouna, Proseč a okolí)

Středa 16. května byla v České republice vyhlášena Dnem boje proti rakovině. Při této příležitosti uspořádala Liga na podporu boje proti rakovině celorepublikou dobročinnou sbírku. Letošní ročník byl věnovám na podporu prevence rakoviny v rodinách pomocí výchovy ke zdravému životnímu stylu. Již tradičně je symbolem sbírky žlutý kvítek měsíčku lékařského, který si za minimální příspěvek 20 Kč mohl každý koupit.

Tento rok oslovil organizator sbírky také naše skautské středisko, zda bychom neuspořádali sbírku i v našem městě. Tak ve středu v sedm hodin ráno vyrazilo 11 dobrovolníků, vyzbrojených žlutými tričky, pokladními vaky a 1050 kytičkami, dobívat svým usměvem a milým vystupováním srdce a peneženky našich spoluobčanů.

Číst dál: Květinový den 16. května 2007

Rok se s rokem sešel a my opět připravujeme kostýmy, kulisy a mimořádně v sobotu odpoledne (vždy se POPOLES připravoval již v pátek a pořádal v sobotu) vyrážíme do lesů za obcí Zahrady připravit tříkilometrovou trať s tuctem pohádkových zastavení. Bohužel při našem odjezdu z Českého Brodu začíná intenzivě pršet a déšť se, s chvilkovými přestávkami, drží až do nedělního poledne. I přesto stačíme v sobotu postavit tee-pee, přístřešky, vyznačit trasu a postavit lanovou lávku. Kvůli dešti neinstalujeme oblíbenou (asi jak kým :-)) skluzavku.

Číst dál: Pochod pohádkovým lesem 3. června 2007

Po téměř dvouměsíční pauze vyrážíme opět na tábořiště, tentokráte i na tábořiště v Kácovci, začínáme však v pátek na tabořišti Pod Kopcem Pohoř. Po vybalení a ubytování se telefonicky dozvídáme, že naše druhé tábořišti v Kácovci včera vyplavila voda a umývárky i s podsadami zmizely. Nálada na bodu nula, ihned se mění plány a v sobotu se vstává již v 6 hodin a většina práceschopných vyráží směr Kácovec.

Číst dál: Brigáda na tábořišti Pod kopcem Pohoř 22. - 24. června 2007

Děti z českobrodského Junáka se neohroženě prohánějí po divokém západě – 25. července

KUTNOHORSKO, ČESKÝ BROD

Louka nedaleko Starého Samechova na Kutnohorsku ožila na tři týdny skauty z českobrodského Junáka. Klasická teepee s ohništěm uprostřed jim dočasně tvoří příbytek.

„Tábora se účastní všechny čtyři kategorie sedmého junáckého střediska Ing. Ládi Nováka, pouze s tím rozdílem, že nejmladší – vlčata a světlušky už odjely. Celé tři týdny absolvují starší skauti a skautky, tedy děti zhruba od jedenácti do patnácti let,“ vysvětluje vedoucí Pavel Corradini, přezdívaný Korádo. „Z původně třiadvaceti táborníků je tu momentálně dvacet dětí,“ dodává.

Číst dál: Zápis v Kolínském deníku z našeho tábora