Již se stalo takovou hezkou tradicí, že po letním skautském táboře vyrazí ti starší z nás, roveři a rangers, na výpravu trochu dál, do cizí země. Po Rumunsku, Slovensku a Slovinsku jsme pro letošní rok zvolili putování po Podkarpatské Rusi, konkrétně krajem Nikoly Šuhaje v okolí Koločavy. Na cestu jsme vyrazili 22. srpna večer…
Podkarpatská Rus neboli Zakarpatská oblast Ukrajiny je země s nádhernou přírodou. Po noci v Koločavě a zhlédnutí památníku Ivana Olbrachta a hrobu Nikoly Šuhaje jsme absolvovali dvoudenní přechod poloniny Krasna z Koločavy do obce Usť Čorna. Krásy přírody občas trochu kazí místní obyvatelé, vyhazující odpad skoro všude, kde se dá. S rostoucí nadmořskou výškou a vzdáleností od civilizace naštěstí smetí ubývá a na poloninských hřbetech je již jen tráva a nebe...
Nebe, které se však druhého dne zatáhlo a spustil se vytrvalý déšť. K tomu se u některých z nás začaly projevovat zdravotní obtíže, takže jsme se rozhodli trochu upravit plán putování a zůstat přes noc v Usť Čorné, takové vesničce střediskové, která byla kdysi centrem těžby dřeva, sváženého z hor sítí lesních úzkokolejek. Železničky však spláchla povodeň v roce 1998, takže svoz dříví již leží pouze na nákladních automobilech značek ZIL, Kamaz či Ural a potkali jsme i jednu Tatru.
Následujícího dne se počasí trochu umoudřilo, takže ti z nás, kterým to stav jejich trávicí soustavy dovolil, vyrazili na další dvoudenní pouť po polonině Svidovec přes vrchol Tempa do obce Krasna, u které jsme opět přenocovali a poté jsme se přesunuli do města Solotvino, ležícího přímo u hranic s Rumunskem. Jak název napovídá, ve městě se dlouhou dobu těžila sůl a mají zde jezero se slanou vodou z dolu, která má podobné vlastnosti jako voda v Mrtvém moři - taky se v ní nepotopíte. Doly jsou však již několik let zavřené a jedním z mála způsobů obživy místních tak zůstává turistický ruch související právě se slanými jezírky.
Předposlední den jsme vyrazili ze Solotvina na cestu vlakem směrem ke slovenským hranicím. Vyjet jsme museli vlakem ve 4 hodiny ráno, protože dopoledne byla na trati výluka a další vlak již ukončil jízdu v polovině trasy. Přes Užhorod, kde jsme si prohlédli místní hrad a centrum. Následoval hraniční přechod Čop - Čierna nad Tisou, který je „nejbratrštější z bratrských hranic“. Přechod je dodnes vybaven plotem a strážními věžemi. Čekala nás hodinová prohlídka slovenskými celníky, zjevně oprávněná, neboť přece střeží Schengenský prostor… no a z Košic pak nočním vlakem domů.
Expedice byla určitě nejnáročnější, jakou jsme zatím absolvovali. Zejména se o to postaralo počasí, které nás tentokrát řádně prověřilo. V noci, v dešti a větru v horách se ukáže, co v kom vězí. Nicméně karpatská příroda je opravdu fascinující, takže věříme, že se do Karpat určitě vrátíme a třeba někdy dorazíme do Jasini podle původního plánu.