Je sobota 1. července, horda kluků a holek ve skautských krojích vyráží vlakem z českobrodského nádraží vstříc novému letnímu dobrodružství a zatím ještě netuší, co je letos čeká. O několik hodin později, s příchodem na tábořiště, začíná být jasno. Procházejí písečnou bouří a stávají se svědky sporu mezi královnou a faraonem. Starověký Egypt totiž zažívá těžké časy. Je rozdělen na dvě části, Horní Egypt v čele s královnou a Dolní Egypt pod vedením faraona, a ti jsou ve sváru. Již po dlouhá léta spolu vedou války, lid strádá, a ani zdaleka to nevypadá na konec tohoto temného období.

Skautky, skauti, světlušky a vlčata se tak na následující dva týdny stali novými osadníky tohoto znesvářeného území. Záhy se dozvídají, že na hranicích obou území se nachází poklad. K jeho nalezení ale bude potřeba spolupráce, protože indicie k jeho nalezení se nacházejí na území obou království.

Noví obyvatelé Egypta se tak setkali s egyptskými panovníky, jejich bohy, viděli pyramidy, putovali s karavanami velbloudů a prožili dva týdny plné úkolů, výprav, stopovaček, her a soutěží, za něž získávali jednotlivé indicie potřebné k rozluštění závěrečné šifry. Nechyběly oblíbené Hry bez hranic, řada her a sportů v táboře a okolí, ani třídenní výprava mimo tábořiště. Společné snažení se ale vyplatilo a na konci druhého týdne byl poklad nalezen, Egypt sjednocen a opět zavládl mír.

Po slavnostním táboráku následoval návštěvní den, světlušky a vlčata odjely domů a třetí týden tábora patřil tradičně už jen skautkám a skautům. Tento třetí týden bývá fyzicky náročnější, skauty a skautky čekala vícedenní výprava s „plnou polní“, dvounoční šiškovka, hra Indiáni a stavitelé, a nechyběla ani trocha odpočinku a koupání, protože slunečné počasí nám letos celkem přálo, a samozřejmě ani závěrečný táborák jako rozloučení s letošním táborem.

Kromě společné táborové hry měly děti i své oddílové a volnočasové programy. Některé oddíly tak čekal slibový oheň, kdy se nováčci slavnostně stávají „odslibovanými“ skauty, skautkami, vlčaty a světluškami, holky motaly krásné náramky (až je nakonec pro velký úspěch motal celý tábor), skautky pořádaly své tradiční večerní ohně důvěry, skauti vyrazili slaňovat, a všechny děti také procvičovaly a plnily skautské dovednosti. Na letošním táboře se děti také více zapojily do přípravy jídla, a tak věříme, že se rodičům domů vrátili zkušení kuchyňští pomocníci.

Na táborové ošetřovně se řešily ponejvíce různé škrábance, drobná pořezání nebo klíšťata, nějaký ten kotník a průběžná nachlazení (to víte, i když panuje teplé letní počasí, noci v tábořišti mezi lesy bývají chladné), všichni účastníci se ale vždy nejpozději po pár dnech vrátili zpátky do formy a mohli se plnohodnotně zapojit do programu.

Tábor jsme si užili od začátku až do konce. Ve školním roce nás čeká řada dalších akcí, ale než se nadějeme, budeme chystat tábor příští.